5 jednoduchých kroků proti spamu v komentářích

stop-spam

10 Pro 5 jednoduchých kroků proti spamu v komentářích

V posledních letech se spamy šíří internetem jak mor a pokud máte blog, kde jsou komentáře povoleny, asi víte, co mám na mysli. Každý den přibude na našem webu 5 komentářů, které napsal robot a vy je pak musíte ručně mazat. V tomto článku se dočtete 5 jednoduchách rad, jak se proti spamu bránit.

1. Smažte veškerý spam

delete-wordpress-spam-comments

Nejsem si jist, zda je toto tip, mělo by to být samozřejmé. Odstraňte všechny spamové komentáře a vyprázdněte koš. Tento krok nebude mít vliv na zabránění dalšího spamu, ale budete mít dobrý pocit! :-)

2. Změňte nastavení komentářů

comments-settings

Toto nastavení je zcela na vás. Doporučuji moderovat  u každého autora pouze první komentář (další jeho komentáře budou automaticky schváleny). Pokud je autorem robot, první komentář zamítnete manuálně, ale další komentář už robot nenapíše (další jeho komentáře budou automaticky zamítnuty). Tímto nastavením si ušetříte spoustu času – od teď se nebudete muset zabývat schvalováním / zamítáním komentářů tak často.

Také si všimněte nastavení maximálního počtu odkazů v komentáři. Základní charakteristikou komentářového spamu je velké množství odkazů, proto je toto nastavení velmi mocný nástroj.

3. Vytvořte černou listinu

U každého autora komentáře můžete vidět jeho IP adresu. Pokud narazíte na IP adresu, o které se domníváte, že je spamovací robot, pak mu můžete zablokovat přístup na váš blog. Můžete zablokovat individuální IP adresu nebo rozsah adres, můžete také zadat slovní výrazy, které budou zakázany. Přidejte každou IP adresu nebo každý zakázaný výraz na samostatný řádek do pole „Černá listina pro komentáře“ na stránce Nastavení komentářů.

 # block ip
 192.168.44.201
 224.39.163.12
 172.16.7.92
 loan
 cash
 casino
 cash

Výše uvedený příklad ukazuje, jak zablokovat 3 různé IP adresy, a jak zablokovat komentáře, které obsahují uvedené výrazy.

4. Upravte .htaccess soubor

Definice .htaccess souboru ze stránek jakpsatweb.cz:

Soubor .htaccess je zvláštní textový soubor určený k tomu, aby si autor stránek (tedy ten, kdo na server normálně jen kopíruje stránky) mohl sám upravit některé vlastnosti serveru bez toho, aby o to žádal správce.

Soubor .htaccess může pomoci zvýšit zabezpečení WordPressu proti spamu. Přidejte níže uvedený kód do .htaccess souboru v  kořenovém adresáři vašeho webu:

# Protect from spam bots

 RewriteEngine On
 RewriteCond %{REQUEST_METHOD} POST
 RewriteCond %{REQUEST_URI} .wp-comments-post.php*
 RewriteCond %{HTTP_REFERER} !.vasestranky.cz.* [OR]
 RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} ^$
 RewriteRule (.*) ^http://%{REMOTE_ADDR}/$ [R=301,L]

Nahraďte „vasestranky.cz“ adresou vašich stránek. Kód blokuje pouze spamovací roboty a ne lidi, kteří se snaží přidat spam ručně. Roboti jsou nejvíce otravní škůdci, zabránění jim ve spamu je dobrý první krok. Pokud jde o spamy přidané lidmi, můžeme použít anti-spamové pluginy.

5. Nainstalujte anti-spamová pluginy

Existují stovky anti-spamových pluginů, většina ale nestojí za nic, budou akorát zpomalovat váš blog a ve skutečnosti spamu moc nezabrání. Doporučuji použít plugin Akismet, který je opravdu jedničkou mezi anti-spamovými pluginy. Akismet je pro nekomerční učely zdarma, pro firemní prezentace stojí $5/měsíc. Více o cenách a licenčních podmínkách se dozvíte na oficiální stránce pluginu.

Žádné komentáře

Promiňte, přídávání komentářů je zde pro tuto chvíli vypnuté.