Sledování odesílání formuláře s Google Analytics

24 Led Sledování odesílání formuláře s Google Analytics

Pokud používáte nástroj Google Analytics pro analýzu návštěvnosti vašich stránek, je vysoce pravděpodobné, že budete chtít také sledovat odesílání formulářů. K tomuto účelu se výborně hodí plugin Contact form 7, který  umožňuje vytvářet vlastní formuláře a také umožňuje sledování odesílání takových formulářů a v tomto článku si ukážeme, jak na to.

Při správném nainstalování pluginu a jeho implementace do šablony, se Contact Form 7 chová jako Ajax aplikace. To se ve výsledku projeví tak, že se formulář odešle bez nutnosti znovu načtení stránky. Tím vzniká „problém“ s Google Analytics, jak tyto události sledovat. Řešením je javaskriptová funkce „_trackPageview()„, která zachycuje Ajaxové události. Nemusíte však upravovat žádný kód pluginu pro běh výše uvedené funkce. Vše zvládnete nastavit v administraci jednotlivých formulářů.

additional-settings

Na konci stránky editace formuláře naleznete pole Další nastavení. Do tohoto pole lze zadat tzv. „hook“ pro vyvolání specifické funkce Contact form 7. V tomto případě použijeme hook s názvem „on_sent_ok“ a zadáme javaskriptový kód, který chceme spustit po úspěšeném odeslání formuláře:

on_sent_ok:"_gaq.push(['_trackPageview', 'kontaktni-formular.html']);"

Případně můžete použít starší kód:

pageTracker._trackPageview('kontaktni-formular.html');

Místo hodnoty „kontaktni-formular.html“ můžete vložit vlastní adresu stránky. Ve zprávě Google Analytics pak uvidíte u této stránky počet návštěvnosti. Tato stránka může být fiktivní, adresa nemusí existovat.

Nyní, pokud jste nastavili vše správně, a pokud odešlete váš kontaktní formulář, Google Analytics bude sledovat tuto událost jako přístup ke stránce „kontaktni-formular.html“. Chcete-li si ověřit, zda vše pracuje správně, můžete zkontrolovat vaší zprávu 24 až 48 hodin po odeslání formuláře. V přehledu byste měli být schopni vidět přidělený název stránky (kontaktni-formular.html).

Žádné komentáře

Promiňte, přídávání komentářů je zde pro tuto chvíli vypnuté.